logo_szdk
biplogo

503 088 811

503 088 892

Galeria

20 lat działalności artystycznej Jana Makowieckiego

data publikacji: 2019-03-15, stronę wyświetlono 1033 razy

Jan Makowiecki w 2019 roku obchodzi Jubileusz 20 lat działalności artystycznej. Przedstawiamy Państwu rozmowę z artystą na temat jego dorobku zarówno rzeźbiarskiego jak i literackiego zarejestrowaną w marcu tego roku.

Przy tej okazji zapraszamy na wernisaż prac Pana Jana, który otworzymy 8 listopada br. w Galerii Plama's Szubińskiego Domu Kultury.

_______________

Urodził się w 1945 r. w Grzecznej Pannie koło Szubina. Do 1993 roku pracował jako ślusarz. W związku z pojawieniem się nieuleczalnej choroby wzroku przeszedł na rentę. Mając wiele czasu wolnego, zajmował się różnymi pracami przy domu, a od 1999 r. zaczął rzeźbić. Początkowo były to ptaki, następnie rozpoczął pracę przy szopce bożonarodzeniowej, która w 2003 r. została wystawiona w kościele parafialnym p.w. Św. Marcina Biskupa w Szubinie. W dorobku artysty są prace sakralne i świeckie.  Fotografie rzeźb Jana Makowieckiego są m.in. w książkach i czasopismach Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Kujawsko-Pomorskiego.

Wielokrotnie nagradzany w Konkursach Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie; pięciokrotny laureat w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów “Babie Lato” w Bydgoszczy;   wiele nagród marszałka województwa kujawsko-pomorskiego; nagrody w konkursie “Barwa i kształt dotyku”; laureat Nagrody Zarządu Powiatu Nakielskiego; trzykrotnie drugie miejsce w kat. twórcy ludowi i profesjonalni w konkursach plastycznych „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią. Na swoim koncie ma zarówno udział w wystawach zbiorowych jak i indywidualne:

Galeria Plama's w Szubińskim Domu Kultury – dwukrotnie; Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej WOK w Bydgoszczy; Osiedle Piaski w Bydgoszczy; Miejska Biblioteka Publiczna w Koszalinie; Galeria Bursa w Grudziądzu; PZN Żnin; Biblioteka Centralna PZN w Warszawie – dwukrotnie; PZN w Bydgoszczy; Niemcy; Solec Kujawski.

Brał i bierze też udział w wielu wystawach zbiorowych w różnych stronach Polski. Jego rzeźby są w posiadaniu muzeów w Bydgoszczy i Szubinie, a także w zbiorach prywatnych u osób w USA, Niemczech, Anglii, Szwecji, Irlandii, na Białorusi i Słowacji.

Najbliższe wydarzenia